flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія суду

 Назва міста... Звідки вона? Це питання хвилює не одне покоління дослідників. Снятин зараховують до давньоруських ойконімів. Так, в "Українській Радянській Енциклопедії" стверджується, що цей населений пункт "уперше згадується 1148 р. як місто Галицького князівства, що у XIII — першій половині XIV ст. входило до складу Галицько-Волинського князівства. До давньоруського періоду цю назву зараховує "Радянська енциклопедія історії України" (але вже під 1158 роком).     
          Однак, у жодному з названих видань не вказується джерело, в якому засвідчено цей ойконім у XII ст. Водночас ні автори "Етимологічного словника літописних географічних назв Південної Русі" , ні В.Нерознак у праці "Названия древнерусских городов" не згадують про Снятин на Пруті як давньоруське поселення. Не названо цього поселення й у відомому списку древньоруських поселень, складеному, як гадають, у ХУст.: "А се имена градомъ всъм русскимъ, дальнимъ и ближнимъ»"                 
Однак, певні дані, щоб Снятин зараховувати до поселень давньоруського періоду, все-таки є. Так, у пам'ятках ХІУ ст. Снятин іменується містом, а Янко з Чарнкова 1382 року назвав Снятин одним із найбільших міст Русі.
Перші письмовi дані про місто Снятин, як уже говорилося, належать до 1158 року. Місто цього часу згадується в історичних джерелах сусідніх держав. Румунський історик А.Ксенопол, посилаючись на літописця Мирона Костіна, пише, що в XI—XII ст.ст. на молдавських землях було багато слов'ян. Окремі з них приходили туди з міста Снятина. Снятин названо ім'ям власника міста — воєводи Коснятина Сірославича, відомого воєначальника і впливового боярина при дворі галицького князя Ярослава Осмомисла, який в літопису іменується Кснятин, Костянтин.
Здібний воєвода, Коснятин Сірославич, брав участь у кількох відомих походах, очолюючи галицьку дружину. У 1157р. Осмомисл послав по І. Берладника князя Святополка і воєводу Коснятина Сірославича з великою дружиною (вiйськом) до свого тестя Юрія Довгорукого. Однак Юрій, вислухавши пораду київського митрополита, повернув закованого князя-ізгоя до Суздаля, не видавши його галигчанам. Чезрез три роки, у 116О р. Коснятин Сірославич із галичанами взяв участь у поході до Вщижа з військом Святослава Ольговича, князя чернігівського, проти Святослава Володимировича.
"Воєвода К. Сірославич до певного часу виступає послушним виконавцем волі галицького князя, переживає за стан справ у ньому. Так, коли 1170 року згаданий боярин взяв участь у поході Мстислава Ізяславича з Володимира на Київ, літопис зафіксував такий епізод: "З галичанами ж Ярослава Володимировича був воєвода КОСНЯТИН.
І сказав він, приславши гінця до Мстислава: "Велено мені моїм князем Ярославом п'ять днів стояти коло Вишгорода і йти додому". І послав до нього Мстислав свого гінця кажучи: "Мені брат Ярослав так мовить: Доки ти ото владнаєшся із братами, доти й не одпускай полків моїх од себе". Але він (Коснятин) написавши грамоту ложну, послав її до Мстислава, і пішли од нього галичани". Наведений уривок з літопису засвідчує, що Коснятин Сірославич уболіває за долю свого краю, а проблема князівських міжусобиць, якими тоді була переповнена Русь, йому була байдужою" — писав дослідник Т. Драбчук.Він вважає , що оскільки Снятин документально першофіксується наприкінці XIV ст., то виводити назву міста від Къснята-Константин неправомірно. Від деривата цього календарного імені цілком закономірно виводять назву літописних міст Снятин (<Къснятин) на Сулі і Константин (Къснятин) в Суздальській землі О. Стрижак і В. Нерознак. Але ця етимологія не цілком прийнятна для топоніма Снятин на Прикарпатті. Д. Бучко виводить назву міста від особової назви Снята + суф. -ин, де Снята є суфіксальним відкомпозитним дериватом якогось давньослов'янського імені з елементом Сно(е)—: Снепорадь, польського Snowid + суф.-ата (порівняймо давньоруське Гоcтата <Гостиславь, Гостивить; Нъжата <Нъгомирь, Нъгослав і подібні).
Вірогідныше, продовжує автор, що поселення Снятин, назване ім'ям його власника воєводи Константина Сірославовича, який відомий в літописі як Кснятин (у формі Коснята із суф.-ин). На Снятин назва могла змінитися під впливом слова "сніт", яке для населення пізнішого часу було зрозумілішим.
Якщо заглянути в санскрит, то побачимо, що Косів означає "сонячний", Космач — "домівка сонячного сяйва", Шешори — "застережливий крик потомків, спів (шум) наступних поколінь", Манява— "юнак", Черемош — "могутній богатир, силач", а Снятин — "спека, спекотний". Львівський дослідник Василь Кобилюх, знавець санскриту, доводить, що всі давні топоніми України, зокрема Гуцульщини і Покуття, легко й безпосередньо шифруються чи просто тлумачаться в санскриті, який є чи не базовим в індоєвропейській групі мов, до яких належить і українська.
Завершуючи розмову про топонім Снятин, слід сказати, що недалеко Лямонту в провінції Альберта (Канада) була місцевість Гунька, яку в 1907 р, змінено на Снятин. Поселенці-емігранти походили саме з цього міста над Прутом.
 
 
 
 
 
У 1861 році було споруджено міську ратушу, яка складалась з частини тепер існуючої ратуші (південно-східний блок зі сторони міста) разом з першою сходовою кліткою. Місто розросталося, набирало економічної ваги. Тому постало питання побудови престижної споруди на зразок інших галицьких міст — вежі. Крім того, її спорудження мало і суто практичне призначення, але про це трохи згодом.
Було збудовано класичну триповерхову споруду, в яку включено і існуючу з 1861 року її частину. А завершенням ратуші стала вежа. 1958 року в бронзовій кулі під флюгером у час заміни дерев'яного каркасу завершення вежі та її плиточного покриття на бляшаний було знайдено документ, писаний польською мовою. В ньому читаємо: "Діялось це в шістдесят першому році панування і сімдесят дев'ятій річниці народин наймилостивішого нам пануючого Цісаря і Короля Франції Йосифа І, за намісника Галичини Ексцеленсії Др. Міхала Бобжинського, маршала крайової Ексцеленсії Станіслава графа Баденього, старости повіту Снятинського Петра Левицького, маршала цього ж повіту Стефана Мойси Росохатського, а старанням бургомістра міста Снятина Титуса Нємчевського при співучасті комісії будівельної: Священика Міхала Борового... (всього 28 осіб, з них поляків — 1З, євреїв — 11, українців — 4 особи).
Мури (стіни) цієї вежі від фундаментів аж до будинку магістрату були зведені при нагоді побільшення будинку біля 1868 року, решту стін від мауерлату вежі висотою 25,85 м виконано цього року.
Плани на вежу зробив архітектор Йосиф Шрейбер з Чернівець і керував цією будовою за допомогою міського будівничого Антона Берки. Фундамент вежі заклав перший бургомістр м. Снятина Марцелі Нємчевський (1856— 1870). Роботи мулярські і теслярські виконав майстер Станіслав Олександрович, дах вкрив міддю місцевий бляхар Файвель Юрман, всі столярні роботи виконував місцевий майстер Юлій Кеслер. Роботи мулярські і прикраси архітектурні, вилиті з цементу, зробив різьбар Оскар Черний з Чернівець. Годинник доставив Міхель Менсович з Кросна, дзвони — ливарник Карло Швабе з Бялої. Кулю, в яку цей документ вкладено, зробив бронзівник Франц Кубішек з Чернівець.
При будові Бог щастив роботі. Ніхто з робітників не був ушкоджений на здоровлі, хай же цей годинний, який буде сповіщати місту час, стане зворотом до розвитку і добробуту мешканців цього міста. Діялось це в королівському місті Снятині 27 серпня 1909 року". Слід сказати, що механізм курантів, створений інженером з міста Кросни (Польща) Міхалом Менсовичем (М'єцковичем). Щоб накрутити і завести годинниковий механізм та мелодію дзвонів треба зробити 24 оберти коловоротом і аж тоді піднімуться 60-кілограмові ваги (гирі) на висоту 9метрів. Від основи до годинникового механізму нараховується 252 сходинки.
Ми уже зауважували, що спорудження вежі мало і велике практичне значення. По її балкону ходив черговий пожежник — чи не горить де, бува, в околицях? А горіло досить часто.
17 квітня 1906 року внаслідок того, що міщанин Василь Захаркевич (сьогодні тут вул. Гірна) викинув попіл на гній, не помічаючи в ньому жарин, у Снятині виникла пожежа. Вона швидко поширювалась по переважно солом'яних стріхах від хати до хати. Охопила всю північно-західну частину Снятина, сягнула аж цвинтаря, де зайнялися дерев'яні хрести. Внаслідок сильного сухого вітру, який тоді віяв безперервно цілий тиждень, рятункові заходи були майже неможливими, хоча на боротьбу з вогнем прибули пожежники з Коломиї і Чернівців. Під час пожежі згоріло понад 200 дворів. А вогонь був такої сили, що горіли навіть речі, сховані у підвалах. Така велика пожежа в Снятині й була однією з причин того, що тодішня влада вирішила прискорити будівництво ратуші, яке й було завершено в 1909 році.
Наприкінці 1912 року в Снятині знову виникла пожежа. Цього разу на передмісті Августдорф. Згоріло понад 60 дворів німецьких колоністів.
Щодо стихійних лих, то слід сказати і про літневу повінь 1912 року. Тоді, внаслідок довготривалих дощів, ріка Прут вийшла із своїх берегів. Залила сотні гектарів землі, Запруття, частину Микулинців та будинки Снятина, що були розміщені поблизу ріки. У деяких місцях Прут розлив свої води шириною до 1,5 кілометра.
Та повернемось до символа Снятина — вежі. З 1939 року майстром ратуші працював німець Баугетнер, який передав своє уміння Казимиру Вербицькому. У 1990 році майстром снятинських курантів став брат Вербицького Збігнєв, який народився у Снятині 1937 року. Як зауважує головний архітектор Снятинського району Олександр Лукавецький: "Роками, залиті водою підвали, сприяють нерівномірному осіданню масивного фундаменту. Вежа хилиться і може набути "славу" Пізанської вежі в Італії. Руйнуються скульптурні елементи опорядження.
До Світового зльоту "лелек Снятинщини" (1993 рік) було виконане кольорове опорядження, яке не відповідало стилю вежі. Вона завжди була "під камінь", що надавало їй ґрунтовності та природності... Розроблені архітектурні пропозиції щодо розширення споруди: до основного блоку добудується блок вздовж вулиці Лотоцького (зі знесенням архівів) і з'єднуючого блоку: від глухої частини ратуші до вулиці Лотоцького (зі знесенням господарських споруд пожеждепо (з початку віку) і самої пожежної частини, спорудженої в 1940 році, що суперечить класичній забудові. Дворик, що сформується, між трьома блоками, перекривається склянним ліхтарем, і в ньому передбачено зимовий сад. Під новозбудованою частиною розміститься підземний гараж"                - діяв з деякими перервами, почавши від Х війти бурмистри, що стояли на чолі міста, лава і рада, а також судова колегія . Лава і Рада вирішували кримінальні справи, а судова колегія покликана до справ адміністративних . Місто репрезентував за Магдебурським правом   війт з 7-ма лавниками, що як сказано проводили адміністрацію міста, тим часом як бурмистр та його радні міста відали цивільним судом т.зв. магістратським і дбали про господарство. Крім тих урядів були ще писарі та інші службовці Магістрату. Магістрати з’являлися в Україні в Х   супроти держави, за те магістратські мали більше вільності в самоврядуванні, цебто більше автономії. Не має точних джерел, щоб ствердити, які саме привілеї мало місто Снятин в різних асах свого існування. Спочатку існувала автаркія і дуже повільно до голосу приходило міщанство і висилало до Ради кращих своїх представників, а на лавників пробувало давати гідних людей того покликання . Та не часто це було можливо досягнути. Існувало застрашування і підкупство.
ПОВІТОВИЙ СУД в Снятині постав в 1900-их роках, хоч судовий будинок побудовано далеко раніше, бо ще в 1880-их роках, а при ньому була і в'язниця. Судівництво датується від давніх часів, про що говориться в інших гаслах. Див. Магіс­тратський суд. Отже з того можна догадуватися, що і судів­ництво в Снятині сягає дуже давніх часів. Суди міські після докладних джерел спиралися на право і практику німецького міського права дуже зреформованого і обмеженого шляхет­ською панівною верствою з 1435-го року. Організація судових повітів сягає до 1566-го року. Вони були в старій Польщі, але підлягали певній зміні за Австрії. Судівництво за Австрії було організоване так, що у Відні в 1860-му році був Найвищий Суд для всієї Австрії. В Галичині були два вищі крайові суди, один у Львові, а другий в Кракові. На кожних кілька повітів був Окружний Суд для більших справ і малих відкличних справ, а кожен політичний повіт мав одного до трьох повіто­вих суди для зовсім незначних цивільних, карних і неспірних справ. В судівництві було досить багато українських суддів, що не можна було сказати при гаслі шкільних і лікарських справ. Австрійський уряд по виборах в 1907-му році заклавв кожному містечку повітовий суд. І так вже в 1910-му році була така ситуація в судівництві: Найвища інстанція була у Відні, Крайовий суд у Львові, Окружний Суд охоплював по­віти: Коломию, Городенку, Снятин, Печеніжин і Косів. Снятин мав повітовий суд, як теж і якийсь час такий суд був у Забо­лотові. Судові повіти не покривалися з адміністративними. В часах між двома світовими війнами подібну структуру за­держала і польська держава. При касаційному суді існує гене­рал-прокурор, вже від 1910-го року. Апеляційний суд був у Львові, а 16 окружних судів в Галичині, з участю присяглих в загальних справах. Галичина в 1910-му вже мала 188 судів. Судівництво в Австрії було незалежним від адміністрації. Суд­дів не можна було переводити з посад без їхньої згоди. Для всієї Австрії існував, як вже сказано вгорі, Найвищий і Каса­ційний Суди у Відні, які полагоджували справи цивільні так і карні. Українська Галичина мала свій Крайовий Суд у Льво­ві, до якого компетенцій належали справи і Буковини. Всі ці суди мали багато праці. Тут можна довести переконливими прикладами із снятинського повітового суду, скільки він мав тих справ, згідно з актами судовими з 1882-го року: 402 об­винувачених за побиття, параграф 411, засуджених 294 або 73.1%. 338 обвинувачених за крадіж, параграф 460, засудже­них 240 або 71.3%. 102 обвинувачених за обман, засуджених 51 або 50%. 468 обвинувачених за злобне пошкодження чужої власности, засуджених 85 або 70 2%. З обвинувачених за зло-мання подружньої присяги, засуджених 2 або 66.6%. 1260 об­винувачених за образу чести, засуджених 244 або 18.3%. 29 обвинувачених за волокитство, засуджених 17 або 85%. 68 об­винувачених за пиячення, засуджених 59 або 86.7%. 233 було провізоріяльних спорів. 3.999 дрібних спорів. З того видно, що був страшний нахил до процесування і він невимовно зілю-стрований тут тими судовими актами.(Багато було урядників, які жили тільки з того, що писали для людей скарги до суду. Судівництво в Польщі було також незалежним, але існували протекції і підкупства. На папері були прийняті закони, що судді не можуть бути позбавлені свого уряду, чи звільнені в урядуванні або перенесені проти своєї волі на інше місце. Був натиск на суддів в інший спосіб. Існували так як і за Ав­стрії повітові суди, окружні, апеляційний у Львові, найвищий суд у Варшаві, там також державний трибунал. Крім того ще існували суди присяглих. В Снятині був суд повітовий, Ко­ломия була округою, а Львів мав 10 округ та апеляційний суд.
        Та 31-го липня 1924-ґо року вийшов закон, що в судівництві не вільно вживати української мови. Це був перший уг?р по українських суддях, очевидно і по всіх одиницях української національносте. Суддів-українців в окрузі Львівського Апеля­ційного Суду зредуковано до двох відсотків. Це діялося за міністра Ґрабського. Польський сойм тоді займався дуже дріб­ними справами. Важливіші закони видавав уряд диктатора і маршала Пілсудського у формі декретів за підписом прези­дента держави. Так вийшов у формі декрету і карний кодекс з дуже гострими карами. Появилася карна процедура без. суд­дів присяглих, з великими правами поліції, та цивільна про­цедура. В судах взагалі перестали вживати української мови, бо її просто не знали. Суддів-українців, яких ставало щораз менше, не вживали української мови в судових актах, бо боя­лися за свій уряд, їх могли викинути або що найлегше пере­нести в Польщу. А в 1932-му році сталося таке, що багатьох українців-суддів таки звільнено навіть без емеритури. Цей по-, гром на суддів-українців був насміхом над паперовими суддей-ськими законами, що вони є незалежними. В початках судили наглі суди і вони видавали присуди смерти на кожного, якому доказано вину. Президент Річипосполитої такого не помилу­вав. По скасуванні наглих судів судили членів УВО суди При­сяжних у Львові, де присяжними були самі поляки, які нена­виділи українських бойовиків, а трибунал видавав найвищі ка­ри, довголітню тюрму, а також і кару смерти. Після скасуван­ня судів присяжних судили звичайні карні трибунали. На пред-сідників до трибуналів призначав президент суду найгострі-ших суддів, садистичного успосіблення, якими були Цисарж в Станиславові, що пізніше став начальником суду в Коломиї. Вони крім садистичних успосіблень були хабарниками, яких часто можна було підкупити, що де-коли навіть виходило на яву. Уважали такого строгого суддю з Чорткова, якому дока­зано підкупство і таки польський суд — поляка засудив в Люб-лині на тяжку в'язницю, суддю на 7 років, а прокурора на 4-ри роки, обох за хабарництво. Згаданий суддя Цисарж в Стани­славові засудив був свого часу прогульковців, членів УВО, що відбували в надвірнянських околицях невинні пластові вправи, на високі кари: деяких по 14 років важкої тюрми, деяких по 10 років ув'язнення. Майстром тих драконських законів був ніхто інший як провідний член вшехлоляків, професор львів­ського університету Станіслав Ґрабскі. Він заборонив вжива­ти української мови в суддейських справах. Хоч за Австріїсуд був зобов'язаний проводити всі судові акти по україн-ськи, в усіх трьох інстанціях, від найнижчого суду, в окрузі, через вищий крайовий суд у Львові до найвищого суду у Від­ні, якщо, очевидно, справа почалася по українськи. А тепер цю мову упосліджено.
   Найбільш визначним суддею в Снятинському повітовому Суді був Микола Фірманюк. Він, властиво, був Начальником Суду, його благородна постать гарно впливала на інших суд­дів і дуже важко можна б говорити про якунебудь неспра­ведливість за його майже три десятки років урядування. Був ще суддя Фута — українець, один із судових радників та суд­дя Старецький, Про цього останнього говорили, що він мав бути феноменальним знавцем права, правопорядку та всіх ритуалів цісарського двора у Відні. До нижчих службовців суду належав перед першою світовою війною Іван Виноград­ник, якого мадяри в 1914-му році повісили. Дальше із укра­їнців судовим урядником був Іван Зінковський, Еміль Березин-ський був цехмайстром від мір і ваги. Петро Холевчук був сто-режим в'язниці при суді та урядник до розношення різних Писем. Співав у хорі Української Міщанської Читальні, піддер­жував українські організації. І хоч в його домі панував поль­ський дух, доньки були польськими шовіністками, але син Іван пішов до Дивізії, тепер інвалід, по відбуттю на засланні свєї кари. По уступленні Миколи Фірманюка приходить ук­раїнець, родич письменника Андрія Чайковського, але вже такої сили він не мав, як його попередник. Повітовий суд поль-щиться. Навіть заряд в'язниці опиняється в польських руках. Доглядачем (дозорцем) стає Тлучек, який кілька років по-бирав хабарі від людей, що були покарані і за його згодою могли ту кару відбувати вдома. Або деякі з них жили у ви­годах. Він дозволяв деяким, за хабар, приносити з дому ви­гідніше устаткування. Коли його вислідили і цього було за­багато навіть для урядовців суду — відбулася розправа, але Тлучек викрутився тим, що він служив при польських легіо­нах і належав до польського звьонзку леґіоністів. А такому, звичайно, на українській землі можна було жити на хабарах. Про це було написано в журналі „Снятин", ч. 14;)ст. 8-9. Були інші випадки, в яких суд в Снятині поводився протекційно і не зважав на писані закони про правопорядок і чесноту. В Кар­дові поліцай разом з граничарами побили Юру Сандуляка. Городський суд в Снятині поліцая звільнив, бо свідки-грани-чарі його боронили.   Касієр   ощадности в   Снятині   обкрадав касу і в касових книгах записував фальшиві суми. Крадіж становила 10 тисяч золотих. Нарешті він сам і злякався того, що його можуть зловити і хотів затерти сліди. Приніс кілька пляшок бензини і підпалив дім каси ощадности. Пожарна сторожа вогонь погасила і тоді вся справа вийшла на верх. Він навіть признався до вини. Суд в Снятині за такий злочин засудив його на 2 і пів року в'язниці. Одначе, як справа піш­ла до львівського суду — то той суд підвищив йому кару до трьох років. Але колиб цього злочину бувби допустився укра­їнець, бувби одержав десять років! Такий був польський суд. В Заболотові був також повітовий суд і мав великий муррва-ний будинок, близько залізничної станції. Мав добре збудо­ваний арешт, в якому могло перебувати в один час і сто в'яз­нів. Після джерел він мав 28.697 мешканців, які належали до його юрисдикції. (Сл. ґеогр.).
За першого приходу большевиків 1939-41 роках заведе­но совєтське судівництво й прислано з СССР суддів, які судили на підставі законів СССР, зглядно вони залюбки покликали­ся на закони УССР. В кожному селі були мітинги, на яких на­селення вибирало 2-4, залежно від кількосте населення „народ­них суддів" або, як їх звали, засідателями. Ті „судді" не мусіли розумітися на советських законах. Могли бутий непись­менні. Вистачало, що вони були пролетарями а такі мають і мусять співчувати радянській владі й вірно служити. Розпра­вами проводив фаховий правник суддя, звичайно, російський жид, а йому асистували два виборні судді, чоловік і жінка. На чолі суду в Снятині був Єрмаков.
В краю Генеральної Губернії, за німецької окупації в 1941-44 роках заведено законодавство, яке обов'язувало в усій Гу­бернії з центром у -Кракові. Заведено всевладні німецькі спе-ціяльні суди (зондерґеріхти), а зі старого судівництва зали­шено дуже мало. Обсяг діяння справжнього суду був дуже малий. Хоч, властиво, залишено повітові й окружні суди та апеляційний у Львові, Щоправда, також існував при УЦК прав-ний відділ, який безплатно помагав правно боронити населен­ня від кривд, які діялися щодня. Ніяке право не обов'язува­ло. Панувала німецька надвлада. Хоч при кінці 1942-го року німці вже дозволили на городські суди, чи так звані повітові та окружні і апеляційний. То, помимо того, вони відкрили по­руч того окремий німецький карний суд. Німецький прокурор переглядав карні справи докладно і приділював одні справи німецьким, а другі українським судам. Обороняти перед німецьким карним судом мали тільки ті адвокати, що дістали дозвіл виступати перед німецьким судом їх було дуже мало. Суди за німців майже не мали ніяких прав. Накази приходили з гори, які мусіли всі респектувати , бо інакше грозила їм в'язниця, кацет, а то і смерть. Населення жило в страху перед безза­конністю.
        Приміщення Снятинського районного суду збудовано в 1975 році. В той час головою Снятинського райсуду працював Бордун Богдан Михайлович. До обрання суддею із 1952 року працював судовим виконавцем. Бордун Б.М. який відзначився як добрий організатор, доклав багато зусиль в будівництві суду. В цей час суддею Снятинського районного суду працював Павловський Роман Іванович (1974 -1976) .   Тимофійчук Марія Іванівна яку на посаді судді змінив Малєжик Володимир Ілліч, який працював на даній посаді до 1982 року. В 1981 р. головою Снятинського райсуду призначено Клименка Петра Миколайовича до 1987 року.
В архівних матеріалах збережені не всі матеріали про суддів. Відомо, що ними були такі люди:
 

Голови та судді Снятинського районного суду  

в минулому:

   Тимків Є.Д. - суддя        

   Бордун Богдан Михайлович

   Павловський Роман Іванович

   Майстер Василь Якович

   Тимофійчук Марія Іванівна

   Малєжик Володимир Ілліч

   Клименко Петро Миколайович – голова суду (1980 -1987 )

   Синеджук Богдан Степанович - голова суду (1987 – 1990 )           

   Яремчук Марта Яківна - суддя (1975-1982), голова суду (1990-2006)

   Боднарук Микола Васильович суддя (1982-2007), голова суду (2007-2016)

   Рожик Євген Володимирович

   Потятинник Юрій Романович (2002-2011)

   Бородовський Станіслав Олександрович (2012-2014)

 

Сьогодення:

 

           - Калиновський Михайло Михайлович – суддя з 04.06.2009 року по 09.05.2017 року, голова суду з 10.05.2017р. 

        В 2003 році закінчив юридичний факультет Прикарпатського університету ім. В.Стефаника.  Роботу у галузі права Калиновський М.М. розпочав в 2001 році працював на посаді юрисконсульта ПП «Евростиль Селена».

       З 2002 року по 2004 року працював на посаді головним юрисконсультом ДК «Укрекомресурси» Івано-Франківського обласного правління з утилізації відходів як сторинної сировини Івано-Франківського кокомунресурс.

           02 лютого 2004 року призначений на посаду помічника судді Апеляційного суду Івано-Франківської області.

           З 22 січня 2007 року по червень 2009 року працював на посаді помічника першого заступника голови Апеляційного суду Івано-Франківської області.

          Указом Президента України від 13 травня 2009 року № 318/2009 року «Про призначення суддів» Калиновського М.М. призначено на посаду судді Снятинського районного суду Івано-Франківської області.

          Згідно Наказу Снятинського районного суду від 05.04.2017р. призначено виконуючим обов’язків голови Снятинського районного суду.

          Згідно Наказу Снятинського районного суду від 10.05.2017 року  Калиновського Михайла Михайловича призначено на посаду голови Снятинського районного суду, який працює по даний час.

         -   Собко Василь  Марянович -  суддя з 22.02.2010 року – по даний час

         -  Сегін Ігор Романович  – суддя з 21.10.2015   року – по даний час;

 

         Голова Снятинського районного суду                            М.М. Калиновський